Statuetki Innovation By Design 2017 przyznane

Innovation By Design Award to wyjątkowy konkurs organizowany przez Fast Company – jeden z najbardziej wpływowych magazynów z dziedziny tzw. biznesu przyszłości. W tym roku nagrody przyznane zostały po raz szósty. Spośród 2500 zgłoszeń, jury wybrało 299 najciekawszych projektów w 13 kategoriach.

Wychodząc z założenia, że design to nieodłączna część innowacji, wybrano produkty, usługi, aplikacje, które zmieniają świat, wyznaczają trendy lub łamią schematy narzucone nam przez religie, politykę czy środowisko naturalne.

Poniżej znajdziecie subiektywną listę innowacji, wybrałam te, które moim zdaniem najbardziej wpisują się w ideę design thinking lub te, wobec których po prostu nie mogłam przejść obojętnie.

PRO HIJAB 

fot. Nike

 

 

 

 

 

Stworzony przez Nike dla zawodowych sportsmenek, z lekkiego, oddychającego materiału. Dostępny będzie już w 2018 roku w kilku neutralnych kolorach, ale modelem flagowym jest czarny, nawiązujący bezpośrednio do tradycji muzułmańskiej.

 JAMBOARD 

fot. Netpremacy

Tablica interaktywna, stworzony przy współpracy z zespołem Google, pozwalająca na pracę wielu zespołów w czasie rzeczywistym. Ekran umożliwia wyświetlanie w technologii 4K, tablica ma wbudowane Wi-Fi, można na niej pisać, rysować, dodawać wirtualne notatki czy przesyłać pliki. Myślę, że to kwestia czasu, kiedy tablice zastąpią kolorowe karteczki w sesjach design thinking.

WELL

fot. Matter

Well to system domowego oszczędzania wody. Urządzenia zamontowane w rurach i specjalnie zaprojektowana słuchawka prysznica połączone zostały z urządzeniem mobilnym aplikacją, która przesyła stan zużycia wody. Aplikacja generuje miesięczne i roczne zestawienia, pokazuje gdzie zużycie jest wyjątkowo wysokie i podpowiada jak je ograniczyć.

SPOT ON

fot. Planned Parenthood

To aplikacja, która monitoruje cykl i wszystkie dostępne na rynku metody antykoncepcji. Bardzo intuicyjny interfejs pozwala na analizę samopoczucia i tworzy na podstawie codziennych symptomów mapy cykli. Twórcy aplikacji chwalą się, że produkt jest gender-friendly, nie premiuje żadnej płci, orientacji seksualnej, celu reprodukcyjnego. Czysta biologia.

 

WILLOW

fot. Willow

Pierwszy przenośny laktator, który odsysa mleko i gromadzi w torebce, która jest gotowa do podania lub zamrożenia. Poprzez aplikację mobilną, z poziomu smartfona sterujemy szybkością pompowania. Urządzenie jest ciche i dyskretne, można go używać w pracy, na spacerze, gdziekolwiek chcemy. Wersja beta jest juz dostępna i kosztuje ok. 500$.

LINK AKC Interaktywna obroża dla psa. Określa lokalizację, temperaturę otoczenia (i sygnalizuje, gdy np. robi się zbyt ciepło), monitoruje aktywność pupila, a nawet robi zdjęcia.

DUO SKIN

fot. MIT Media Lab

Naukowcy z MIT MEDIA Lab i Microsoft stworzyli tatuaż z płatkowanego złota, który przewodzi sygnał nadawany do urządzeń mobilnych. Docelowo miałby być właśnie touchpadem obsługującym urządzenia lub panelem, który informowałby nas o temperaturze ciała czy stanie emocjonalnym. Testowana jest też funkcja chipa, dzięki któremu możliwe byłyby np. zdalne płatności.

Innowacyjnych produktów i usług w tegorocznym finale konkursu Innovation By Design było dużo więcej. Niektóre są tak rozbudowane lub wybiegające swoim zamysłem w przyszłość, że zasługują na osobny wpis. Pełną listę zwycięzców i wyróżnionych możecie znaleźć tutaj . Czytajcie i inspirujcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *