5 książek o budowaniu marki dla początkujących.

Często jestem pytana o to, co polecam do przeczytania osobom, które zaczynają przygodę z marketingiem i budowaniem swojej marki.

Nie było łatwo, bo książek na rynku polskim i (a może zwłaszcza) na rynku zagranicznym jest mnóstwo i w zasadzie co tydzień czytam coś nowego.

Gdybym jednak miała postawić na coś, co nie jest przekombinowane i w prosty sposób tłumaczy istotę sprawy, to byłoby to:

Znajdź swoje dlaczego, Simon Sinek

Książka, od której trzeba zacząć. To zadziwiające, jak wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia dlaczego prowadzi firmę. Poza kwestią finansową nie potrafią wskazać żadnej głębszej idei, misji. Simon Sinek i jego koncepcja złotego kręgu bardzo układają w głowie.

Wizualny młotek, Laura Ries, Al Ries

Bardzo przystępna pozycja i ciekawa koncepcja wizualnego młotka i werbalnego gwoździa. W ciekawy sposób łączy element wizualny marki z jej przekazem, i dobrze tłumaczy jak to zrobić u siebie. Bo identyfikacja wizualna to jest śliski temat: albo spłyca się go do twierdzenia, że wystarczy logo, ładna strona www i mamy markę, albo kompletnie odrywa od tematu budowania marki (strategia sobie, identyfikacja wizualna sobie).

Model Story Brand, Miller Donald

Niepozorna książka, którą powienien przeczytać każdy przedsiębiorca. W bardzo, bardzo przystępny sposób uczy postaw użycia storytellingu w swojej ofercie. Ale ma inną, znacznie większą zaletę: pokazuje w jaki sposób budować proste i zrozumiałe dla klientów komunikaty. Na przykładach!

Brand DNA, Suzanne Tulien, Carol Chapman

Jedyna anglojęzyczna pozycja w zestawieniu. Lubię ją za to, że na przykładzie jednej marki przechodzi przez cały proces jej tworzenia. Konkrety, ćwiczenia, miejsca na notatki. Po lekturze wszystkie elementy układanki strategiczne wskakują na swoje miejsce. Warto.

Odwracanie Marki, Marthy Neumayer

Bardzo ciekawa pozycja o wartościach marek, o sile przyciągania wielkich idei i o tym, że klienci nie chcą już tylko kupować. Chcą być częścią społeczności skupionej wokół marki, mieć wpływ na jej tworzenie. W dobie social media to lekcja, którą warto odrobić.

* zadanie z gwiazdką (dla chętnych) 🙂

22 niezmienne prawa marketingu, Al Ries, Jack Trout

To jest kultowa książka. Napisana w latach 70. zeszłego stulecia, a wciąż bardzo aktualna. Posłuży Ci jako inspiracja, da zrozumienie praw, jakim rządzi się marketing i marki. Jedyny problem jest taki, że nakład wersji polskiej juz dawno się wyczerpał – możesz zamówić z Amazona wersję oryginalną, lub, jak ja – zapolować na używaną na OLX 🙂

Jeśli znasz inny tytuł, który pomógł Tobie i uważasz, że mógłby pomóc też innym początkującym i zagubionym w temacie marki – podziel się w komentarzu. 🙂

Dziękuję za to, że czytasz tego bloga. Jeśli interesuje Cię marketing, strategia marki, projektowanie doświadczeń klienta – bądźmy w kontakcie:

Polub mój fanpage na FB

Obserwuj mój profil na Instagramie

Zapisz się do newslettera, aby nie przegapić mojego kolejnego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *